Denizyolu taşımacılığında sevki yapılacak olan yüklerin konteynerlere yükleyerek yahut direkt olarak gemi ambarlarına yüklenerek sevk edilebilmektedir. Gerek konteynerlere gerek ise gemiye yüklenen malzemelerin, yüklenen vasıta içerisinde sabitlenmesi (lashing) ve uzun taşıma süresi boyunca zarar görmesini engellemek gönderici yahut anlaşmaya bağlı olarak alıcı firma sorumluluğundadır.

Tüm konteyner çeşitleri için sabitleme operasyonlarınızı tecrübeli, profesyonel ekibimizce tamamlamaktayız. Konteyner sabitleme (lashing) bilgi ve tecrübe gerektiren bir operasyon olup, kullanılacak malzemelerin itina ile seçilmesi gerekmektedir.

Konteyner sabitleme (lashing) hizmetleri temelinde yüklerin ve yük taşıyan araçların güvenliğini sağlayan bir hizmettir. Oldukça kritik olan bu işlemlerin doğru yapılmaması halinde hareket halindeki taşıt veya vasıtanın ufak yalpalamalarında dahi hareket edebilen yükler, araçların dengelerini kaybetmelerine ve rotalarından çıkarak büyük hasar görmelerine neden olabilmektedir. Bu nedenle hayati önem taşıyan konteyner lashing profesyonel firmalardan temin edilmeli ve sertifikaları sorgulanmalıdır.

Lashing işlemi sırasında konteynerlerin ulaşım aracına sağlıklı bir şekilde bağlanması kadar konteynerlerin içerisindeki yüklerin konteynerlerin içerisine sabitlenmesi de önem arz eder. Bu bağlamda konteynerlerin içerisindeki yükleri sabitleyecek olan ekipmanların sağlam olması konteyner lashing standartlarında olması önemli hususlardandır. Konteyner lashing hizmetlerinde kullanılan bu ekipmanlar başlıca; halat, sapan, demir, kalas ve ağ vb. gibi birden fazla kez kullanılabilen ekipmanlardır.